Loading...

Náš vychytaný manuál

Co je kreditka

Kreditka je platební karta s předschváleným úvěrem. Až do výše limitu úvěru můžete postupně úvěr čerpat a průběžně splácet.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Debetní karta je standardní platební karta, kterou dostanete v bance ke svému účtu. Můžete s ní platit jen do výše částky, jakou skutečně na účtu máte. Kreditka je platební karta s předschváleným úvěrem.

Kdo kreditky vydává

Kreditky jsou vydávány většinou finančními institucemi, nejčastěji bankami ve spolupráci s globálními karetními společnostmi (největší jsou Visa, MasterCard, dále např. American Express a další). Ale už i u nás se objevují nebankovní karty.

Embosované vs. neembosované karty

Na embosované kartě jsou údaje (jméno majitele, číslo karty, expirace) vyraženy tzv. embossingem. Neembosované jsou karty elektronické, jako jsou Visa Electron nebo Maestro od Mastercard.

Jak kreditky fungují

Pro vás jako držitele karty je hlavní porozumět, jak funguje tzv. bezúročné období. Tedy doba, po kterou máte peníze půjčené od banky a nenaskakuje vám žádný úrok...

Zásady správného používání karty

1. Vyčerpanou částku splaťte ještě v bezúročném období. 2. A pokud to není možné, splaťte co nejvíce, alespoň však tzv. minimální částku...

Výčet výhod

Kromě toho, že máte peníze k dispozici, obvykle můžete ke kreditce využívat i dalších bonusů a slev. Mezi nejčastější výhody patří: slevy u obchodníků, cestovní pojištění...

Jak draho vás může kreditka vyjít

Říká se, že nic není zadarmo. A ve finančním světě už vůbec ne. Kreditka s sebou může nést různé náklady: poplatek za vydání karty, poplatek za vedení karty...

Zlatá karta

Zlatá karta kdysi představovala prestižní vizitku. V současnosti však už ty nejluxusnější karty paradoxně nejsou zlaté (VISA Infinity je černá, MC World Elite také černá).

Jak vybrat kreditku a získat ji

Ujasněte si, co od kreditky očekáváte (např. vysoký úvěrový limit, slevy u obchodníků, výhody při cestování…) a podle toho si porovnejte nabízené karty. Někdy se ty pro vás nejlepší výhody nemusí ani vázat ke kreditce, ale třeba i k debetní kartě.