Testujeme platební appky - díl 1: Začínáme s českým počinem pod názvem Twisto

Skoro už si to ani nepamatujeme, ale kdysi jsme znali bezhotovostní platby v obchodech jen z amerických filmů. Naštěstí tyto časy jsou dávno pryč, éru žehliček na embosované kreditky jsme v Čechách v podstatě zdárně přeskočili, a už je tady doba e-shopů, mobilních plateb a platebních aplikací. V Premium Life máme rádi všechny moderní vychytávky, zvláště když přinášejí zajímavé výhody. Rozhodli jsme se proto postupně otestovat různé platební appky. Jako první přišlo na řadu Twisto.

Twisto je platební appka, ke které si můžete nechat vydat fyzickou kartu. S Twisto kartou pak můžete platit v obchodech stejně jako s jakoukoli jinou Mastercard. Technicky je to tzv. pre-paid card, ale chová se jako kreditní - platíte kreditem od Twista a pak jim to splatíte. A i když kartu nemáte a používáte jen Twisto účet, můžete platit online ve vybraných eshopech.

Twisto je český fintechový start up, který rozjelo pár kluků před šesti lety. A loni už slavili, že přes ně zaplatilo za služby a zboží 600 000 zákazníků za téměř miliardu korun. To je úctyhodný úspěch. Nyní nabízí 3 různé tarify, přičemž ten základní je zcela zdarma.

Toto je naše dosavadní zkušenost s Twisto:

Jednoduchá registrace

Pro ověření budete muset kromě standardních informací o sobě poskytnout také foto své občanky - ze předu, ze zadu a vaše selfie s občankou. Překvapivé, ale dává to smysl.

Byli jsme zvědaví, jak bude probíhat registrace. Přeci jen je to v podstatě žádost o kreditku (a to i v případě, že si nenecháte vystavit kartu - stejně dostanete měsíční kredit, se kterým můžete nakládat). České banky zatím online žádosti o kreditku moc nepodporují. A výsledek - je to fakt jednoduché!

V Twistu potřebují vědět, jaké máte příjmy a výdaje. Poté bude vaše žádost prověřena a opravdu rychle vám přijde odpověď. Na začátek jsme dostali kredit 10 000 Kč. Počáteční kredit je 5 - 10 000 Kč, postupně může být navýšen na maximálně 25 000 Kč.

Jedinou chybou na kráse bylo, že prohlížeč Safari může mít problém s vyplněním některých polí. Nejjednodušší řešení je registraci dokončit např. v Chromu.

Twisto karta

Twisto kartou můžete platit stejně jako s jakoukoli jinou Mastercard kartou - v kamenných obchodech i na eshopech, v ČR i zahraničí. Pokud nemáte Twisto kartu a používáte jen Twisto účet, nemůžete Twistem platit v kamenných obchodech ani online v eshopech, které nepodporují Twisto Pay. Twisto totiž zatím nenabízí čistě virtuální kartu.

Abyste nemuseli Twisto kartu nosit s sebou, můžete si ke kartě zdarma objednat platební náramek, se kterým se dá platit u bezkontaktních terminálů. Je voděodolný, takže v létě k vodě jako dělaný.

Cashback z online nákupů

Cashback je náš oblíbený benefit, kdy dostanete za svůj nákup určité procento z útraty zpět (ve formě kreditů, které použijete při splacení své faktury). Skvělé na tom je, že mezi eshopy, které nabízejí cashback nejsou žádné bezejmenné firmy, ale např. Booking.com (1,1- 4 %), AliExpres (0,5 - 10 %), About You (3,9 - 7,9 %), Notino (0,5 - 5,3 %) nebo Urbanstore (2,6 %). Konkrétní nabídky obchodníků najdete ve svém profilu. Procenta cashbacku uváděná na obecných stránkách jsou nepřesná. A pozor! Vybraný cashback si musíte vždy v aplikaci aktivovat před každým nákupem.

Apple Pay

Možná už se opakujeme, ale Apple Pay (nebo obecně mobilní platby) máme prostě rádi. Pokud máte tu smůlu, že vaše banka Apple Pay nepodporuje (psali jsme v našem článku), nemusíte smutnit. S Twistem můžete Apple Pay využívat. Bohužel pro majitele zařízení Android - Google Pay zatím Twisto nepodporuje.

Split

Útratu provedenou přes Twisto můžete jednoduše rozdělit s přáteli pomocí funkce Split. Pokud také mají Twisto, objeví se jim to v aplikaci. Pokud ne, přijde jim sms nebo email. Ideální pro společné obědy a cestování.

Snap

Tady se z Twista stává tak trochu vaše sekretářka. Když vám přijde faktura nebo vyúčtování a vy se nechcete obtěžovat s přepisováním údajů do internetového bankovnictví, prostě doklad vyfotíte a pošlete Twistu. Twisto to za vás zaplatí a přidá do měsíčního vyúčtování.

Co je potřeba vědět a nemusí to být úplně zřejmé

Různé tarify

Twisto má tři tarify: Online (zdarma), Standard (49 Kč / měs.) a Premium (99 Kč / měs.). Logicky jsou i odstupňované výhody a služby, které se k těmto balíčkům váží. Standard i Premium jsou pro nové zákazníky na první 3 měsíce zdarma. Když jsme viděli nabídku na první 3 měsíce zdarma pro Premium a založili jsme si Twisto, mysleli jsme, že máme opravdu Premium tarif. Ale měli jsme jen Standard. Někde v registraci jsme to udělali špatně. Ohlídejte si to lépe než my!

Výhodnější kurz na zahraniční platby

S různými tarify také souvisí velký letní tahák Twista, kterým jsou výhodnější kurz na zahraniční transakce a cestovní pojištění zdarma. Na tyto benefity však dosáhnou jen majitelé tarifu Premium, který stojí necelou stovku měsíčně.

Výhodnější kurz na zahraniční transakce je skvělý! Opravdu můžete ušetřit spoustu peněz. Twisto inzeruje, že je o 5 % výhodnější, což je pravda. Ale už není jednoduché se dopátrat k tomu, od čeho se těch 5 % počítá. Podle našeho pochopení je to ve srovnání s kurzem používaným v tarifech Online a Standard. A ten je o 3 % výše než je kurz MasterCard. Takže oproti kurzu MasterCard je to jen o 2 %. Ale i to je lepší nabídka, než mají jakékoli banky. Když to shrneme: platit Twistem v zahraniční měně v tarifu Online a Standard je spíše nevýhodné. S tarifem Premium je to super.

Twisto Pay

Pokud nemáte Twisto kartu, můžete platit jen v eshopech, které nabízí Twisto Pay jako platební metodu. Těch obchodů je už teď více než 900 a patří mezi ně velká jména jako např. Rohlik.cz či Kosik.cz.

Výhodou Twisto Pay je nejen to, že máte 14 dní na zaplacení, ale že zaplatíte jen to, co si nakonec opravdu necháte. To je výhoda např. u obchodu typu zoot.cz, kde si obvykle zákazník naobjedná více velikostí a módních kousků a nechá si toho méně než polovinu.

Vyúčtování

Stejně jako upozorňujeme u všech kreditek, ani Twisto není vhodné, pokud nedokážete včas platit a udržet svůj nákupní apetit na uzdě. Twisto vám pošle vyúčtování do emailu 1. den v měsíci. Pokud své vyúčtování zaplatíte do 15. dne v měsíci, neplatíte nic navíc. Pokud splatíte alespoň minimální splátku, můžete si za poplatek splatnost o 1 měsíc odložit (výše poplatku záleží na celkové částce, u které chcete splatnost odložit, např. pro částku 4 900 Kč to bude poplatek 201 Kč, kalkulačku na poplatky najdete na webu Twista), nebo si částku rozdělit do několika splátek. Pokud nezaplatíte včas, začínáte dlužit a budete muset zaplatit smluvní pokutu, která se časem zvětšuje, a zákonné úroky z prodlení.

Bankomat

S Twisto kartou není možné vybírat peníze z bankomatu.

Shrnutí

Twisto se nám fakt líbí. A tak jsme pro vás zařídili promokód, se kterým získáte při založení účtu kredit 50 Kč. Stačí při registraci zadat kód PREMIUMLIFE nebo kliknout na odkaz na našem webu.

10. 8. 2019