Testujeme platební appky - díl 2: Revoluce přichází s Revolut

Hned po českém Twistu jsme se v našem testu platebních appek podívali na britský Revolut, který se chlubí tím, že je nejrychleji rostoucím fintechem v Evropě.

Revolut používá slogan “radikálně lepší účet”. A opravdu si z vašeho chytrého telefonu otevíráte on-line účet (ve Velké Británii), na kterém můžete držet 29 různých měn a dělat v nich transakce. Nakupovat můžete bez poplatků ve více než 150 zemích světa s bezkontaktní kartou od Mastercard.

Revolut v 5 bodech

 • výhodné směnné kurzy (Revolut používá mezibankovní kurz. Na platbě 100 EUR ušetříte několik desítek korun oproti platbě běžnou kartou vydanou českou bankou.)
 • fyzická i virtuální karta
 • výběry z bankomatu v zahraničí zdarma (limit dle tarifu)
 • jednoduché přeposílání peněz mezi Revolut účty
 • základní tarif zdarma

Registrace na telefonu

O Revolutu si na webu můžete vše přečíst, ale zažádáte si o něj a pak jej spravujete pouze z mobilní aplikace.

V registraci nás překvapilo jen to, že email chtěli potvrdit z toho konkrétního zařízení, kde máte nainstalovanou appku Revolut.

Registrace je opět super lehká, stejně jako u Twista. Začínáte však uvedením telefonního čísla. Vyplníte základní údaje a vyfotíte přední a zadní stranu občanky a uděláte si selfie. Jelikož se jedná o předplacenou kartu, tak si pro dokončení registrace musíte dobít kredit. Minimum je 300 Kč a můžete normálně zaplatit kartou.

Poté si zvolíte, zda chcete fyzickou nebo virtuální kartu a vyberete si design. U nejlevnějšího tarifu je možná pouze standardní karta Mastercard. Pozor si dejte na to, že vám Revolut nabídne různý materiál a design karet, ale tyto volby, stejně jako expresní zaslání zdarma, jsou jen pro placené tarify Premium a Metal.

Skvělé je, že peníze se na kartě objeví okamžitě. S Apple Pay nebo Google Pay tak můžete vyrazit platit svou novou revolutkou jen pár minut poté, co jste se rozhodli si Revolut účet založit.

Zaslání standardní karty stojí cca 5 liber:

Jaký kurz Revolut používá?

Revolut používá mezibankovní směnný kurz, který je pro vás jako zákazníka vždy výhodnější, než kurzy, které vypisují jednotlivé banky. Ale záleží také na tom, kdy, v jaké měně a kolik platíte:

Pokud máte tarif Standard a objem transakcí (ve všech měnách) v měsíci nepřesáhne 120 000 Kč:

 • ve všední dny není účtována žádná přirážka (s výjimkou thajského bahtu THB a ukrajinské hřivny UAH, kde je přirážka 1 %)
 • o víkendu je účtována přirážka 0,5 % u všech hlavních měn (tj. USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN a CZK) a 1 % u všech ostatních měn

Např. při platbě letenek s Ryanair za necelých 300 EUR jsme ušetřili téměř 500 Kč. A to jsme je kupovali o víkendu, kdy je kurz méně výhodný. Kurz Ryanair (pro volbu platba v CZK) byl 1 euro = 27,453 Kč, zatímco kurz Revolut byl 1 euro = 25,996 Kč. Kurz vaší banky by byl pravděpodobně někde mezi těmito dvěma hodnotami.

Pokud objem transakcí v měsíci přesáhne 120 000 Kč, je navíc účtován poplatek ve výši 0,5 % (z částky převyšující tuto hranici).

Tarify Premium a Metal nabízí neomezené devizové transakce.

Různé tarify, různé výhody

Revolut nabízí 3 různé tarify:

 • Standard - standardní účet je zdarma a získáte k němu buď virtuální nebo fyzickou kartu (Mastercard). Můžete mít na účtu 29 různých měn a těmi platit, směňovat je a převádět (do objemu 120 000 Kč měsíčně). Platit můžete ve více než 150 měnách s využitím mezibankovního kurzu. Tento tarif je skvělý, když chcete ušetřit na směnném kurzu a nechcete za to nic platit.

 • Premium - za prémiový účet zaplatíte téměř 175 Kč měsíčně a kromě vyšších limitů (neomezené platby, směny a převody bez měsíčního limitu a výběry z bankomatu zdarma do 9 000 Kč za měsíc) získáte ještě další výhody nad rámec standardního tarifu. Pro cestování se hodí cestovní pojištění, pojištění zpoždění zavazadel a letu a vstupy přes Lounge Key. Dále pak přístup k 5 kryptoměnám. A taky máte hezčí kartu. Pokud pravidelně a hodně cestujete, potřebujete vyšší limity na směnu a výběry z bankomatu nebo chcete kryptoměny, je tento tarif pro vás ještě lepší.

 • Metal - tarif Metal za téměř 300 Kč zvedá limit pro výběr z bankomatu zdarma na 13 500 Kč měsíčně a ke všemu již obsaženému v tarifu Premium přidává hlavně cashback 0,1 % v rámci Evropy a 1 % mimo Evropu za všechny platby kartou a službu Concierge. A samozřejmě ještě hezčí, celokovovou kartu. Tento tarif se vyplatí světoběžníkům, kteří hodně cestují a nakupují všude po světě.

Jak Revolut chytře využívat

 • Částky v zahraniční měně plaťte revolutkou a nejlépe ve všední dny.
 • Víkendovému znevýhodnění se vyhnete tak, že si převedete ve všední den odhadovanou částku do měny, ve které budete o víkendu platit (např. víte, že jedete na víkend do Londýna, tak si ze svého korunového účtu u Revolutu převedete nějakou částku na libry a pak platíte tím). Nezapomeňte, že v Revolutu můžete držet až 29 různých měn.
 • V Thajsku a na Ukrajině pravděpodobně nebude mít Revolut nejvýhodnější kurz, tak jej nepoužívejte.
 • Pokud v cizině vybíráte z bankomatu, použijte vaši revolutku.
 • Vždy odmítněte možnost DCC (dynamic currency conversion), a to i v Čechách. DCC znamená, že vám terminál či bankomat nabídne směnu ve vaší měně, což je ale v případě revolutky britská libra. Takže např. platbu v eurech by nejdřív banka nevýhodně převedla na libru a Revolut pak z liber na koruny.
 • I v ČR můžete platit revolutkou, je to stejné jako s jakoukoli jinou kartou české banky (pokud tedy máte vloženy české koruny).
 • Hlídejte si limity dle tarifu.

Základní funkce

 • Platby - svou revolutkou můžete platit stejně jako jakoukoli jinou bezkontaktní kartou - v kamenných obchodech i online v e-shopech.
 • Převody peněz - můžete převádět peníze do zahraničí, nastavit si opakované platby, poslat peníze přátelům (pokud to v nastavení telefonu dovolíte, tak si appka sama zjistí, kdo z vašich kontaktů má Revolut, a můžete poslat peníze okamžitě) nebo poslat žádost o peníze (např. když si dělíte s přáteli platbu za restauraci).
 • Trezory - Revolut této funkci sice říká trezor (vault), ale je to vlastně taková kasička. Buď si tam ukládáte haléře (Revolut každou platbu zaokrouhlí nahoru a rozdíl vám dá kosičky) nebo si regulérně na něco odkládáte peníze a spoříte.
 • Rozpočtování - appka pomáhá si nastavit rozpočet a držet se ho. Zároveň vám dává přehled o tom, kolik za co utrácíte. Pokud však nepoužíváte Revolut na všechny (nebo aspoň významnou většinu) svých výdajů, nemá to moc smysl.
 • Kryptoměny - Revolut nabízí možnost směnit (koupit, poslat známým, vyměnit zpět) 5 kryptoměn: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash a XRP.
 • Pojištění - kromě cestovního pojištění (v tarifech Premium a Metal zdarma) si můžete u Revolutu koupit ještě pojištění mobilu před poškozením.
Aktuální kurzy najdete přímo v aplikaci. Můžete si zde i nastavit, aby se měny automaticky směnily, když bude kurz na určité hodnotě.

Shrnutí

Revolut karta v naší peněžence nemůže na cestách do zahraničí chybět, protože chceme ušetřit na směnných kurzech. Jednoznačně doporučujeme!

25. 8. 2019