Jak jsem si otevřela prémiový účet v Raiffeisenbank

Období před dovolenou je ideální čas pro zřízení prémiového účtu. To jsem si uvědomila asi 4 týdny před plánovanou cestou do Norska, kdy jsem stále častěji slyšela otázky typu: „Jak máš vyřešené cestovní pojištění? Budete přeci raftovat…“, případně „Bereš si norské koruny hotově?“, „Za kolik tam budeš vybírat z bankomatu?“ Jednoznačnou odpověď jsem neměla a do toho jsem vzpomínala na krásné časy, kdy jsem měla volný přístup do letištního salonku. To bylo ještě za časů Citibank, která ale mezitím opustila český retailový trh a já o jejich prémiovou kartu přišla.

Návštěva banky? Nejlépe bez ohlášení

A tak jsem využila jedno deštivé červnové dopoledne k tomu, abych všechny tyhle otázky vyřešila. Cestovní pojištění, účet v cizí měně (pro mě aktuálně v norské) i výběry z bankomatu zdarma po celém světě, to vše nabízejí právě prémiové účty. A když si účet vhodně vyberete, tak zadarmo. Správná banka si své klienty přeci musí cenit.

Přiznám se, že jsem vybranou banku podrobila poněkud zátěžovému testu. Asi nejsou úplně zvyklí, že jim na pobočku bez ohlášení naběhne maminka s ročním děckem v kočárku (podotýkám, že poněkud zmoklá, bylo přeci to deštivé červnové dopoledne) a dožaduje se okamžité schůzky s prémiovým bankéřem. Ale o tom to přeci je, ne? Musím říct, že Raiffeisenbank v tomto ohledu nezklamala. Nebo jsem spíš měla štěstí, protože jiný klient měl zpoždění. Šla jsem tedy na řadu po několika málo minutách.

Přepadová návštěva banky, když si chcete sjednat prémiový účet, je sice skvělý test banky, ale ne všude uspějete. Prémiové bankovnictví totiž můžou sjednávat jen někteří bankéři a ti na menších pobočkách buď nejsou, nebo tam jsou jen některé dny v týdnu.

Prémiová péče na vlastní kůži

Prémiová přepážka vypadala vlastně úplně stejně jako ta neprémiová, jen byla označena honosným nápisem PREMIUM BANKING.

Pan bankéř si mě nejdříve neznatelně změřil (opravdu neznatelně a velmi profesionálně, ale stejně jsem se dovtípila, že coby zmoklá žena s děckem v náručí asi nejsem typický „prémiový“ klient) a velmi jemně zmínil, že účet GOLD EXKLUZIV ani veřejně nenabízejí a že pro jeho vedení zdarma je potřeba mít v RB uloženo poměrně dost peněz. Naštěstí jsem byla poučena svým – už bývalým – bankéřem ze Citibank, který mi to sladké tajemství o existenci GOLD EXCLUSIV účtu prozradil, a nenechala jsem se zaskočit.

Pak už to šlo velmi hladce. Pan bankéř mi jasně a jednoduše sdělil, že se jedná o multiměnový účet, ke kterému během dvou týdnů dostanu zlatou debetní kartu a slušné cestovní pojištění pro celou rodinu. Zajásala jsem, protože tím jsem získala odpověď na všechny všetečné otázky z mého okolí. A ano, vstup do letištního salonku na Terminálu 2 pro sebe a jednu doprovodnou osobu mám zdarma!

Multiměnový účet je skvělá věc

Nadchnul mě koncept multiměnového účtu. Nechala jsem si ho zřídit v CZK, USD, EUR, GBP, NOK, HRK, PLN. Když platím kartou v zahraničí , tak se peníze strhnou z účtu dané měny, pokud tam je v té měně dost prostředků. Pokud ne, strhnou se prostředky v primární měně účtu, v mém případě CZK. V Norsku to fungovalo skvěle. Poslala jsem si tam předem norské koruny z účtu svého manžela a návštěva směnárny či starost o nevýhodný přepočet mezi českou a norskou korunou zcela odpadly. Není tak třeba mít ke každému účtu jinou kartu, stačí ohlídat, že si na účet pošlu dost peněz v dané měně. A jako bonus, číslo účtu je pro všechny měny také stejné, takže odpadají starosti s ukládáním deseti různých čísel účtů, nedejbože v mezinárodních formátech apod.

Internetové bankovnictví aneb cesta do pravěku

Už méně mě nadchnulo internetové bankovnictví RB. Dlužno podotknout, že tou dobou byli v bance ve fázi migrace na nový systém a situace se už zlepšila. Nicméně fakt, že v novém bankovnictví jesm viděla jen svou kreditní kartu a pro kontrolu účtů a nové zlaté debetní karty se musím logovat do příšerných fialových stránek z minulého tisíciletí, mě lehce otrávil. Na to, abych se v bankovnictví vyznala, jsem potřebovala telefonickou asistenci svého nového pana bankéře. Tímto ho zdravím a děkuji, bez něj bych v Norsku neutratila ani jeden NOK.

Přehled všech výhod dle Premium life

Pokud vás zajímá více „technických“ detailů a výhod prémiového účtu RB (výběry z bankomatu, výhodné sazby na spořícím účtu, ceny vedení účtu pokud tam nemáte dost peněz..), podívejte se na naše online srovnání. Sestavili jsme přehled parametrů všech prémiových účtů na našem trhu a pravidelně ho aktualizujeme.

A závěrem?

Na závěr musím říct, že dovolená v Norsku dopadla skvěle a využila jsem téměř všechny výhody prémiového účtu. Letištní salonek, platby v norských korunách i výběry z bankomatu dopadly skvěle. Jediné, co jsem nepotřebovala, bylo cestovní pojištění a za to jsem fakt ráda. Už se těším na další prémiovou dovolenou…

31. 3. 2019