Pražské letištní salonky pod drobnohledem, aneb když čekání na letadlo není na obtíž

Pokud cestujete letadlem alespoň několikrát za rok, určitě jste na vlastní kůži zažili známé nevýhody létání:

 • Letadlo není autobus, a tak je třeba být na letišti zhruba jednu až dvě hodiny před odletem. Záleží, zda dáte přednost klidnému ale delšímu čekání, nebo raději adrenalinu s krátkými prostoji.
 • Fronty na bezpečnostních přepážkách se hůře předvídají a nejsou žádná zábava.
 • Dát si na letišti občerstvení je drahá legrace. Ne každý rád zahájí dovolenou pivem za 80 Kč.
 • Posezení na gatu není relaxační zážitek, navíc si dost často ani nesednete. Ponechme stranou hobby většiny cestujících, kteří s chutí tvoří frontu dlouho před nástupem do letadla.

VIP Lounges, neboli letištní salonky, nás výše popsaných nepříjemností mohou ušetřit. Pravdou ale je, že luxus není zdarma a vstup do salonku je třeba slušně zaplatit, zpravidla částkou okolo 1000 Kč. Je tomu ale opravdu tak? Během posledních 12 měsíců jsem navštívila všechny čtyři pražské salonky a připravila podrobný přehled jejich vybavení, cen vstupů a hlavně podmínek, za které se do nich můžete zdarma. Obecně lze říci, že ke vstupu zdarma je třeba být držitelem „té správné“ kreditní či jiné členské karty, která vám umožní strávit pár hodin před odletem v pohodě, bez front a s neomezeným přístupem k občerstvení a lehkému i těžšímu alkoholu. Podtrženo sečteno, správná dovolená podle Premium Life začíná už na letišti!

Přinášíme přehled těchto pražských letištních salonků:

Raiffeisenbank Lounge – Terminál 2

Info v pěti odrážkách:

 • Zdarma pro držitele karty „Gold“ a „Friedrich Wilhelm Raiffeisen“ od Raiffeisenbank. Podrobné info ke kartám najdete v našem srovnávači karet a účtů. Vstup zdarma má i jeden host a dítě do 3 let. Plná cena je 850 Kč na osobu.
 • Nabízí občerstvení, nápoje, alkohol, denní tisk a časopisy, sprchy, WiFi
 • Vedle lounge je individuální bezpečnostní kontrola – projdete bez fronty
 • Lounge prošla v roce 2018 kompletní rekonstrukcí
 • Najdete v ní i dětský koutek

Moje zkušenost:

Pro mě nejklidnější salonek, jelikož je především pro klienty Raiffeisenbank a neumožňuje vstupy na globálně populární Priority Pass. Lounge po rekonstrukci v roce 2018 získala svěží nádech v žluto šedivých barvách banky. Míst k sezení je dost, ať už v křeslech či v „zašívárně“ – prostorném výklenku stylizovaném jako knihovna. 9 z 10 Čechů ocení, že součástí občerstvení jsou i řízky a polévka. Rodiny zase potěší čistý prosklený dětský koutek – své děti vidíte, ale neslyšíte. Více info přímo na webu o Raiffeisenbank lounge

Erste Premier Lounge – Terminál 2

Info v pěti odrážkách:

 • Zdarma pro držitele prémiových karet Erste Premier od České spořitelny (Mastercard World Elite a Visa Infinite) a pro držitele Priority Pass (zde si ověřte podmínky vydavatele nebo se podívejte na naše srovnávači karet a účtů, kde máme podrobné informace. Dodatečně může být účtován poplatek). Vstup zdarma má dítě do 3 let. Plná cena je 720 Kč na osobu.
 • Nabízí občerstvení, nápoje, alkohol, denní tisk a časopisy, sprchy, WiFi a PC s tiskárnou
 • Za 1499 Kč na osobu si lze pronajmout privátní VIP salonek (Premier Private Lounge) s vlastním barem
 • Vedle lounge je individuální bezpečnostní kontrola – projdete bez fronty
 • Dětský koutek v otevřené části salonku

Moje zkušenost:

Erste Premier Lounge je partnerem celosvětového programu Priority Pass, a tak se zejména v pozdních odpoledních hodinách stává, že je salonek poměrně plný byznysmenů vracejících se zpět ze služební cesty. Jedná se ale o prostornou lounge, takže mimo letištní dopravní špičku vám salonek poskytne ideální úkryt. Je rozdělena do dvou částí, z nichž jedna má i dětský koutek. Občerstvení zahrnuje letištní standard – tj. lehké občerstvení v režimu „all-inclusive“. Pozor, salonek najdete až za privátní bezpečnostní kontrolou na Terminálu 2. Tak se jen nenechte zmást, že jste salonek minuli.

Více info přímo na webu o Erste Premier salonku.

Mastercard Lounge – Terminál 1

Info v pěti odrážkách:

 • Zdarma pro držitele karet Mastercard Platinum a Mastercard World Elite (s World Elite kartou můžete vzít zdarma až 4 hosty!) a pro držitele Priority Pass (zde si ověřte podmínky vydavatele nebo se podívejte na naše srovnávači karet a účtů, kde máme podrobné informace. Dodatečně může být účtován poplatek). S programem Priceless Specials lze do salonku získat vstup za krásných 100 Kč i s méně prestižními kartami od Mastercard. Vstup zdarma má dítě do 3 let. Plná cena je 720 Kč na osobu.
 • Vstup zdarma je možný i na některé prémiové Mastercard karty vydané na Slovensku – overte u svojho vydavateľa
 • Nabízí občerstvení, nápoje, alkohol, denní tisk a časopisy, sprchy, WiFi a PC s tiskárnou
 • Přednostní průchod bezpečnostní kontrolou před odletem z Terminálu 1
 • Dětský koutek

Moje zkušenost:

Mastercard Lounge je první letištní salonek, který jsem navštívila, takže k němu mám nostalgický vztah. Sice nenabízí řízečky, ale potěší polévka i dobré chlebíčky. Salonek má skvělý výhled na odletovou dráhu a orientace na západ při troše štěstí nabízí výhledy na romantické západy slunce. Dětský koutek v salonku najdete, ale to nejlepší už má za sebou a není na něj vidět z hlavní části salonku. Dobré je vědět, že pokud jste zaregistrovaní v programu Priceless Specials, tak s kartami Mastercard Gold a Mastercard World dosáhnete na zvýhodněný vstup 100 Kč. Není tedy třeba těch nejprestižnějších karet od Mastercard.

Více info o Mastercard Lounge na webu prg.aero nebo na stránkách Mastercard.

Menzies Aviation Lounge – Terminál 1 a Terminál 2

Info v pěti odrážkách:

 • Zdarma pro držitele Priority Pass (zde si ověřte podmínky vydavatele nebo se podívejte na naše srovnávači karet a účtů, kde máme podrobné informace. Dodatečně může být účtován poplatek), vstup zdarma má dítě do 12 let. Plná cena je 700 Kč na osobu (pokud platíte plnou cenu, vstup zdarma je jen pro děti do 2 let).
 • Jedná se o méně známý salonek, který umožňuje vstupy za sníženou cenu či zcela zdarma pro držitele méně obvyklých karet jako jsou Diners Club, CCS, Dragon pass či na různé vouchery (např. od CK Fischer či Letušky). Opět záleží na konkrétních podmínkách vydavatele karty.
 • Nabízí základní občerstvení, nápoje, alkohol, denní tisk a časopisy, sprchy a WiFi
 • Přednostní průchod bezpečnostní kontrolou před odletem z Terminálu 1
 • Bez dětského koutku

Moje zkušenost:

Menzies Aviation salonek pro mě dlouho byl něco jako Columbova manželka. Občas jsem o něm viděla zmínku na internetu, nicméně na oficiálním webu pražského letiště jsem o něm informace nenašla. A hlavně jsem ho na letišti nikdy neviděla. Až když jsem v letošním roce letěla do Rumunska přes Terminál 1, objevila jsem ho přímo naproti Mastercard Lounge. Dlužno podotknout, že Menzies Aviation má salonky na obou terminálech, služby jsou však srovnatelné a přiznejme si, kvalitou občerstvení přeci jen pokulhává za ostatními. Sáčky pro přípravu polévky z pytlíku bych raději ani nenabízela. Samozřejmě ale platí, že pokud máte možnost jít do salonku zdarma, návštěva se vyplatí.

Více info přímo na stránkách o Menzies Aviation lounge Terminál 1 a Terminál 2.

4. 5. 2019