Je lepší Visa, nebo Mastercard?

Visa nebo Mastercard. Dvě nejčastější loga, která se objevují na českých kreditních a debetních kartách. Jaké firmy se za nimi skrývají? Co vlastně dělají? A co to znamená pro vás jako držitele karet? Sice při běžném používání, zvláště v České republice, mezi nimi téměř nepostřehnete rozdíl, přesto se vyplatí mezi nimi vybírat.

Visa a Mastercard jsou velké nadnárodní společnosti, které zpracovávají platby kartami. Fungují tedy mezi obchodníkem, kde platíte, a vaší bankou, která kartu vydala. U banky ověří, zda je možné transakci provést, potvrdí to obchodníkovi a pak transakci zprocesují.

V tomto případě je však užitečné doplnit ještě negativní vymezení, tedy co tyto společnosti nedělají - samy karty nevydávají, ani nestanovují výši kreditu či další podmínky. Karty vydávají banky nebo jiné finanční instituce a ty s vámi také budou vše řešit (vydání, blokace…). Se společnostmi Visa a Mastercard tak s největší pravděpodobností nebudete mít napřímo co do činění. Tu čest mají banky (a další instituce, které karty vydávají) a obchodníci.

Visa

 • Společnost založena roku 1958 jako BankAmericard
 • Sídlí ve Foster City v Kalifornii v USA
 • Tržby: 20,6 mld. USD (rok 2018)
 • Počet zaměstnanců: 17 000 (rok 2018)
 • V roce 2018 zpracovala 124 mld. transakcí v hodnotě 8,2 bilionů USD
 • Její logo nese 3,3 mld. karet
 • Pracuje s cca 160 různými měnami

Zdroj: wikipedia.org / Výroční zpráva za rok 2018

Mastercard

 • Společnost založena roku 1966 jako Interbank Card Association
 • Sídlí v Purchase ve státě New York v USA
 • Tržby: 15 mld. USD (rok 2018)
 • Počet zaměstnanců: 13 400 (rok 2017)
 • V roce 2017 zpracovala 65 mld. transakcí
 • Pracuje s cca 150 různými měnami

Zdroj: wikipedia.org / Výroční zpráva za rok 2017 a předběžné finanční výsledky za rok 2018

Jaké jsou tedy rozdíly?

Pokrytí

U nás doma budete jen těžko hledat místo, kde byste mohli zaplatit jen jednou z těchto karet. Pokud už obchodník karty přijímá, tak téměř vždy obě. V zahraničí to však až tak samozřejmé není. Osobně jsme se s tím setkali např. v Peru, kde se na některých místech dalo platit jen kartou Visa (samozřejmě na mnoha jiných místech karty nebrali vůbec). Nemusíme však jezdit do vzdálených ani exotických zemí - stejnou zkušenost máme i z Německa - tam naopak brali jen Mastercard.
A jen tak pro zajímavost. Jelikož Visa už od roku 1986 sponzoruje olympiády (a od roku 2002 i paralympiády), na těchto sportovních událostech zaplatíte opravdu jen kartou Visa.

Technikálie

Aby to nevypadalo, že jsou si Visa a Mastercard opravdu podobné jako vejce vejci, tak musíme dodat, že je mezi nimi řada technických rozdílů. Rozdílně technicky zpracovávají transakce a zabezpečují své procesy. To vše však zůstává běžným uživatelům skryté. V minulosti společnosti také používaly rozdílné postupy pro převody zahraničních měn. Teď to záleží na tom, co mají dojednané jednotlivé banky. V čem je tedy rozdíl a podle čeho vybírat?

Nejpraktičtější je mít u sebe obě karty - zvláště, pokud hodně cestujete. Navíc vám to umožní využívat ty největší reálné rozdíly - benefity, které jednotlivé karty nabízejí. U karet si tedy porovnejte celkovou nabídku - úrok, poplatky, bezúročné období a výhody (jako třeba slevy u obchodníků), které daná karta nabízí.

Které české banky nabízí jaké karty a jaké benefity se k ním váží, najdete v našem porovnávači karet.

A kdo ještě?

Visa a Mastercard jsou mezi globálními hráči sice dominantními, ale ne jedinými. V České republice se setkáte zejména ještě s kartami Diners Club a American Express. Jejich využití je však omezené - neakceptují je zdaleka všichni obchodníci. Není tedy praktické mít kartu s tímto logem jako jedinou.

Úplně největší ve světě zprostředkovatelů platebních transakcí je však China Unionpay, která předstihla společnosti Visa i Mastercard co do počtu karet, tak i zprostředkovaných transakcí. Její prvenství je však jednoduše dáno velikostí čínského trhu a jejím výsadním postavením.

17. 2. 2019