Jak na cestovní pojištění zdarma

Průměrná cena cestovního pojištění je v posledních letech okolo 30 Kč na osobu a den. Češi nejčastěji sjednávají krátkodobá cestovní pojištění do 20 dní s jednorázovou platbou okolo pětistovky. Pětistovka není mnoho v porovnání s možnými riziky, nicméně když si uvědomíme, že české banky nabízejí cestovní pojištění k vydané platební kartě na celý rok často za stejnou částku nebo i zdarma, stojí za to se nad tím zamyslet. Zvláště, když v naší zemi je více platebních karet než obyvatel a je dost dobře možné, že právě díky vaší kartě můžete být výhodně pojištění.

Pojištění na celý rok vyjde často levněji než krátkodobé pojistky. A nejlépe ve variantě zdarma

Není neobvyklé získat balíček cestovního pojištění za 20 - 30 Kč měsíčně a často je k dispozici varianta zahrnující blízkou rodinu (manžela/manželku a až tři děti či vnoučata). Nemusíte tak myslet na pojištění před každou cestou a za celý rok zaplatíte stejně jako v případě krátkodobého pojištění. A hlavně pokud máte prémiovou kartu nebo účet (prestižní platební kartu či účet), pojištění je u některých bank zdarma.

Přehled karet s cestovním pojištěním zdarma

Banka Název kreditní karty Název debetní karty
Česká spořitelna Kreditní karta Visa Infinite Debetní karta Visa Infinite, Debetní karta Mastercard World Elite
ČSOB Kreditní karta Premium -
Equabank - Premium Plus, Premium
Fio - Visa Gold payWave, Mastercard Gold Contactless
Komerční banka Prémiová karta Platinum, Visa Infinite, Viva karta Zlatá karta, Platinum Visa
mBank - Zlatá mKarta
Moneta - Gold
Raiffeisenbank ČSA kreditní karta Debit Mastercard GOLD
Sberbank - Mastercard Gold, Visa Gold
UniCredit Bank MC Miles and More Standard, MC Miles and More GOLD Debit Mastercard Gold, Visa Platinum

Vedle výše uvedených bank nesmíme také opomenout platební aplikaci Twisto, která se postupně zabydluje na českém trhu platebních karet. S tarifem Twisto Premium získáte ke kartě rodinné cestovní pojištění s celosvětovým krytím.

Více informací o platebních kartách najdete v našem srovnávači karet. Když si vyberete profil Cestovatel, jednoduše najdete nejen informace k cestovnímu pojištění, ale i další benefity pro cestovatelské nadšence.

Jak jsem díky pojistce ušetřil 900 dolarů za změření teploty

Zkušenosti čtenáře Mirka

Musím říci, že cestovní pojištění od Raiffeisenbank mi na mojí cestě na Havaj udělalo velkou službu. Začalo to už zpožděním zavazadel o více než půl dne. Díky pojištění, které se vztahovalo na zpoždění zavazadel více jak 6 hodin, mi pojišťovna uhradila výdaje související s životem “bez kufru”. Měl jsem jít zrovna na svatbu kamaráda a nezbývalo mi, než si hned po příjezdu koupit společenské oblečení za téměř 200 dolarů. Pojišťovna účtenku bez problému proplatila. Bohužel, nebyla to má jediná pojistná událost. Voda na Havaji sice není tak nebezpečná jako v Egyptě, ale moje tělo si na ni prostě nezvyklo a za pár dní mě schvátily horečky a průjmy. Návštěva místní nemocnice byla nezbytná a ačkoli se jednalo o velmi jednoduché vyšetření (změření teploty, rutinní prohlídka doktora v havajské košili a předpis na místní variantu živočišného uhlí), dostal jsem za tuto desetiminutovku účet na šílených 900 dolarů. Naštěstí jsem na místě neplatil ani dolar, jen jsem je odkázal na svou pojišťovnu a vše si vyříkali. Na Havaji to vždy není havaj, ale cestovní pojištění mě těch velkých starostí ušetřilo.

Premium Life doporučuje prověřit si tyto parametry cestovního pojištění:

  • Cena pojištění a způsob platby (u bank zpravidla měsíčně strhávají několik desetikorun z účtu)
  • Pokrytí zemí, zamyslete se i nad neplánovanými výlety cestou
  • Délka pojištění (na pobyt v cizině může být omezení, např. maximálně 30 dní v kuse)
  • Typ a rozsah pojištění: pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel a osobních věcí, zpoždění letu či zavazadel, storno dovolené a další. Obecně platí, čím více v ceně, tím lépe. Nikdy nevíte, co se vám může hodit
  • Dodatečné benefity, jako například právní ochrana či asistenční služby
  • Pojistné limity
  • Počet lidí zahrnutých v pojistce (často je k dispozici rodinná varianta rozšířená o partnera a děti)
  • Aktivity a sporty vyloučené z pojistky (zejména nebezpečné sporty typu rafting, horolezectví, skialpinismus apod.), omezení v případě těhotenství
  • Výluky z pojistky (např. extrémní sporty, následky požití alkoholu, odcizení zavazadel z nezamčených prostor apod.)

I když se často jedná jen o pár dní v roce, případné komplikace s nemocí či zraněním mohou zážitek z dovolené o dost zhoršit. A stejně tak mohou zhoršit i situaci vaší peněženky.

Podle červnového průzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu, kterého se zúčastnilo 840 respondentů, se na cesty pojišťuje asi 70 % cestovatelů. V případě krátkých cest na pár dní jen asi 67 %, což znamená že celá třetina Čechů vyráží na dovolenou bez pojištění.

A pokud jste doposud patřili k té třetině Čechů, která pojištění na cesty “prostě neřeší”, zvažte krátký telefonát do vaší banky anebo koukněte do internetového bankovnictví. Pro sjednání pojištění nemusíte vážit cestu do banky. A nezapomeňte se zeptat, zda můžete mít pojištění zdarma, případně, co vám chybí k tomu, abyste pojištění zdarma dostali. Je škoda platit něco, co jinde získáte zdarma.

Šťastné cestování bez obtíží přeje tým Premium Life.

18. 7. 2019