Co můžou vaše karty udělat pro vás, aneb benefitní programy - díl 1: Mastercard

Pokud používáte svou kartu jen k placení, tak o hodně přicházíte. Vaše karta toho pro vás může udělat mnohem víc! A není to jen marketingový slogan bank. V Premium Life nás baví využívat výhody, které karty nabízí, a tak jsme napsali sérii článků o hlavních benefitních programech a naší zkušenosti s nimi.

Obě hlavní karetní společnosti, tedy Visa a Mastercard, mají své vlastní benefitní programy. Právě odlišné typy benefitů tvoří jediný rozdíl, který při běžném používání karty Visa nebo Mastercard pocítíte. Nejdříve se podíváme, co nabízí Mastercard.

Mastercard

Mastercard až donedávna měl svůj ELITE Program. Ani bychom to zde nezmiňovali, kdyby to některé banky na svých stránkách stále neuváděly. Po ELITE programu už je zbytečné se pídit, z toho už nic mít nebudete. Nahradil jej program Priceless. Jméno nepřekvapí - Mastercard už 20 let razí marketingovou kampaň, která ukazuje věci, které jsou k nezaplacení (priceless). A pro všechno ostatní je tu údajně - hádejte kdo - Mastercard.

Ale zpátky k programu - je vázaný na kartu, ne na konkrétní banku. Nemůžete čekat, že se vám výhody začnou automaticky nabízet nebo načítat, ale musíte se zaregistrovat. A teď lehké zmatení - existuje totiž Mastercard priceless specials a Mastercard priceless cities.

Tak popořadě:

Mastercard priceless specials

Mastercard priceless specials nabízí tři druhy benefitů.

Hlavní částí je paybackové schéma, kdy dostáváte peníze zpět z platby kartou u vybraných obchodníků. Těch obchodníků je pár desítek a slevy (neboli výše paybacku o daného obchodníka) se pohybují ve výši, která opravdu není závratná - od 1 do 10 %, většinou kolem 2 %.

Členství v priceless specials se dělí na čtyři úrovně dle toho, kolik transakcí jste kartou udělali: bronzové (do 20 transakcí), stříbrné (21 - 200 transakcí), zlaté (201 - 500 transakcí) a platinové (501 transakcí a více). Platnost transakce pro tyto počty je 1 rok a naštěstí se sem počítají všechny transakce a ne jen ty u obchodníků z paybackového portfolia. A teď se konečně dostáváme k druhému benefitu - kuponům, na které máte nárok podle úrovně svého členství. Kupony obsahují další slevy u obchodníků nebo dárky k nákupům.

A teď to nej…zvláštnější. Přání. Mastercard totiž plní přání: “Napište své přání do programu Priceless Specials a přidejte důvod, proč by mělo být splněno. Mastercard nejoriginálnější přání pravidelně splní.” Otázkou je, jak a koho opravdu vyberou. A co se vlastně myslí tím “nejoriginálnější”? Podle toho, čím se chlubí na webu, tak někomu koupili mobily, někomu kufry a někomu volejbalové míče… Jistě, jsou tam i náročnější věci, jako např. finále ligy mistrů nebo lyžování v Kitzbühelu, ale nějak v nás hlodají pochybnosti, jak tohle funguje…

A ještě malé upozornění: Mastercard na svých stránkách pro Specials program používá výraz cashback (a nikoli payback), kterým banky obvykle označují to, když si chcete vybrat hotovost u pokladny v obchodě.

Mastercard priceless cities

Zatímco Specials nabídky se týkají jen ČR, Priceless Cities je celosvětový zážitkový program. Praha se do něj dostala teprve v roce 2017, a tak je to pro nás stále dost nový koncept. Celosvětově však Priceless Cities funguje už od roku 2010. V současné době je do něj zahrnuto přes 40 měst.

Praha je jedním z více než 40 měst, které jsou v programu Mastercard Priceless Cities.

Pokud máte Mastercard, zaregistrovali jste se do programu a jste v kterémkoli z těchto měst, můžete využít nabídku zážitků. Pro Prahu např. nabízí fotokurzy s Robertem Vanem nebo Janem Šibíkem, přenocování v hračkářství, den v kůži závodníka v kokpitu i mimo něj s Tomášem Engem a další. Je tam několik desítek opravdu zajímavých akcí a nabídek. Nutno ale upozornit, že nejsou levné a budete si muset připravit několik tisícovek. Stejně tak můžete využít nabídky v kterémkoli městě z programu, které jste zrovna navštívili. V New Yorku můžete levněji na mrakodarpy, v Londýně nebo Paříži s vámi půjde stylista na nákupy atd.

Benefity prémiových karet Mastercard aneb zapomeňte na Priceless, tohle jsou ty opravdové benefity

Mastercard naštěstí má ještě benefity mimo svoje Priceless programy. Ty už jsou ale jen pro držitele jejich prémiových karet (karty MC World, MC World Elite, MC Gold a MC Platinum). Nejzajímavější jsou vstupy do letištních salonků a asistenční služby.

Mastercard má v Praze na letišti na terminálu 1 svůj vlastní Mastercard lounge. Držitelé karet MC Platinum a MC World Elite mají vstup zdarma. Pokud máte MC World nebo MC Gold, musíte se zaregistrovat do Priceless programu, aby vás vstup vyšel jen na 100 Kč. Jinak si budete moct užít pohodlí v salonku za 450 Kč. Stejně tak doprovod platí obvykle 450 Kč, pokud ovšem necestuje s někým, kdo má kartu MC World Elite. S touto kartou může její majitel vzít do salonku až 4 další lidi. Ve Vídni pak všichni majitelé prémiových karet mají vstup do salonků JET Lounge a SKY Lounge zdarma. Doprovod platí 23 EUR.

Další super výhoda toho, když máte prémiovou kartu MC, je osobní asistent. Pod názvem Mastercard nonstop alarm centrum se skrývá 5 asistenčních služeb: osobní, domácí, zdravotní, právní a auto asistence.

Na konkrétní karty, které Mastercard u nás nabízí, se můžete podívat v našem srovnávači karet.

Zkušenosti našich čtenářů

Salonek Mastercard Lounge na terminálu 1 pražského letiště jsem využila při jednom svém ranním letu do Londýna. Asi to znáte, při vstávání v 5 hodin ráno se vám doma opravdu nechce dělat si snídani. Takže nebyl lepší pocit, než se v klidu usadit v loungi a s vědomím, že už nikam nespěchám, si dát čerstvou housku s vajíčkem a zeleninou a k tomu teplý čaj. Nečekejte michelinskou restauraci, ale pokud máte možnost vstupu zdarma či za zvýhodněných 100 Kč, tak neváhejte! K dispozici je studený bufet, nápoje, denní tisk a hlavně pohodlné sezení v relativním soukromí a klid.

Míla

24. 2. 2019